CENGİZ HAN İSLAMİYETTEN NEYİN İNTİKAMINI ALDI (Cengiz Han Kimdir)

Ben TanrıR7;nın gazabıyım! Moğol lideri Cengiz HanR7;ın kim olduğunu en iyi anlatan sözdür. Harzemşahlar moğollar arasında OtrarR7;da yapılan büyük savaşı cengiz han ezici bir üstünlükle kazandı . Bu savaştan sonra cengiz han gitti anadoluya geldimi. cengiz han İslamR7;a kini neydi, islam dünyasını neden yok olma noktasına getirdi? cengiz HanR7;ın kaç çocuğu var ?
Cengizhan, zalimce tutumları ve yıkıcı olması nedeniyle İslâm dünyasının karşılaştığı gelmiş geçmiş en kötü düşman olarak anılmaktadır.Cengiz vakası “tarihte gerçekleşen olayların en kötüsü ve önceki insanların görmediği en büyük musibet, kalplere işlenen bir dehşetti. Cengiz Han sahnesine çıktığı dönemde çin ikiye bölünmüştü ve buradaki zenginlikler bölgedeki diğer devletlerin ilgisini çekmekteydi.
Müslümanlar, ilk fetihlerden itibaren Çin’e ulaşmak istemişlerdi. Yüzyıllar sonra dönemin süper gücü Muhammed Harezmşah da bu idealin peşine düşmüştü. 215’li yıllarda yaklaşık olarak Pekin’in Cengiz tarafından zapt edildiği tarihte Harezmşah, Çin ilgilenmeye başlamıştır.“Cengiz’in Çin’e yöneldiği esnada Müslümanların büyük sultanı Alaaddin Harezmşah idi. “Cengiz Han, Harezmşah saltanatının büyüklüğünü bildiği için onunla sevgi ve dostluk ilişkilerini artırmaya çalıştı. Bundan dolayı Harezmşah’a güzel hediyeler göndermekte idi. Aradan yıllar geçmesine rağmen Harezmşah, Cengiz Han’ın yaptığı bu dostluk çabalarına ilgi göstermemişti.
O dönemde orta doğu ticaretini elinde tutan Harezmşah, Cengiz Han’ın ülke ekonomisini çökertmek için memleketine tüccarların gitmesini yasakladı. Ticaretin engellenmesi Harezmşah Cengiz arasında gerçekleşen savaşın sebeplerinden sadece biriydi. Asıl sebep cengiz hanın intikam duygusuydu çünkü harzemşah önderliğinde islam orduları orta asya bölgesindeki topluluklara seferler düzenliyor, onları müslümanlığa zorluyor, muslüman olmazlarsa mallarını yağma ediyor erkeklerini köle , kadınlarını cariye olarak alıyorlardı. Cengiz Han ve Harzemşah birbirlerine elçiler göndermişlerdir.
harzemşah şahı , Cengiz’in ikinci elçilerinin arkasından ordularını hazırlayarak süratli bir şekilde elçiden evvel Moğol diyarına ulaşmak üzere yola koyulmuş ve Moğol diyarına varmıştır. Bunlara saldırarak her şeylerini ele geçirmiş, kadınları ve çocukları esir alıp dehşet saçtıktan sonra geri dönmüştü. bu zulüm neticesinde Cengiz Han için yapılacak tek bir şey kalmıştı. SAVAŞ!!
İşte Harezmşah’ın bu son hareketinden sonra Cengiz askerlerin toplanmasını emreder ve 65 yılında askerleriyle Otrar’a dayanır. Harezmşah da büyük bir orduyla onu karşılamaya gelir. derhal savaş vaziyetine girerek benzeri işitilmemiş dehşet verici bir savaşa girişmişlerdir. Bu savaşta her iki taraftan sayılmayacak kadar çok asker öldürülmesine rağmen galip ve mağlûp taraf yoktu. Bu çarpışmalarda Müslümanlardan yirmi bin kişinin, moğollardan ise sayılmayacak kadar çok kimsenin öldüğü görülmüştür.
Cengiz Han’ın liderliğinde başlayan ve büyük bir kısmı onun idaresi altında, bir kısmı da onun ölümünden sonra oğulları ve torunları tarafından devam ettirilen seferler neticesinde Asya’nın tamamı ele geçirilip, İslâm dünyası da yok olma noktasına getirilmiştir. bu savaşta Harzem şah’ın sorumluluğu çok büyüktür. Tüm bunlara onun gururu, dar düşüncesi ve tamahkârlığı neden olmuştur. Cengiz Han’ın muhteşem imparatorluğunu kurmasına da Müslümanların çok büyük etkisi olmuştur.
16 milyon Asyalı erkek, yaklaşık 800 yıl önce Moğolistan’da yaşamış tek bir erkeğin soyundan geliyor. RUSYA Bilimler Akademisi’den Dr. Miroslava Derenko liderliğinde ki Rus Bilim adamlarının yaptığı genetik araştırmaya göre bu kişi, yüzlerce çocuğu olduğu sanılan Moğol imparatoru Cengiz Handır.

Kevin MacLeod sanatçısının Future Gladiator adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1200051
Sanatçı: http://incompetech.com/

Kevin MacLeod sanatçısının Day of Chaos adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1300040
Sanatçı: http://incompetech.com/

Kevin MacLeod sanatçısının Feral Chase adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100229
Sanatçı: http://incompetech.com/

Yorumlar

Yorumlar